infokn@kalamnoandish.ir   60 60 44 33 (045)  -  20 33 26 33 (045)  /  0021 241 0937

 

 

 

راهنمای جامع آزمون دولینگو (Duolingo English Test)

<< مرکز بین المللی آموزش زبان کلام نواندیش >>

 

 

آزمون دولینگو چیست؟

آزمون دولینگو Duolingo یا همان DET مخفف عبارت (Duolingo English Test) بعنوان یک آزمون آنلاین زبان انگلیسی می باشد. 
Duolingo  یک آزمون آنلاین معتبر است که در هر زمان و مکانی قابل اجرا است. این آزمون مانند TOFEL و IELTS، شامل چهار مهارت زبانی شامل خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن می‌شود. در  روزهایی که به خاطر ویروس کرونا همه مجبورند در خانه بمانند آزمون انگلیسی دولینگو شانس خوبی برای محک سطح مهارت زبان انگلیسی است. نحوه‌ی برگزاری این آزمون به‌ صورت تطبیقی ​​است! یعنی اگر به سؤالی درست پاسخ‌ دهید، سؤال بعدی سخت‌تر خواهد شد و اگر به آن اشتباه پاسخ ‌دهید، مورد بعدی آسان‌تر می‌شود. این بدان معناست که، امتحان می‌تواند با سؤالات نسبتاً کمی، سطح توانایی شما را به‌ سرعت مشخص کند. (به همین دلیل تنها به یک ساعت زمان نیاز دارد!)
 
 
 

تفاوت آزمون دولینگو با آیلتس

چینش سوالهای آزمون آیلتس مانند دیگر آزمونهای استاندارد است. در حالی که آزمون دولینگو تطابقی میباشد و سطح سختی سوال بعد بر اساس درستی یا نادرستی پاسخ سوال پیشین است.
برخلاف آزمون آیلتس، نتایج آزمون دولینگو توسط تعداد بسیاری از مراکز آموزشی قابل قبول نیست. برای همین، قبل از آزمون از اینکه نتایج دولینگو توسط مرکز آموزشی مورد نظر شما قابل قبول است یا خیر مطمئن شوید.
نکته مهم برای کسانی که در مقایسه با آیلتس به دنبال Duolingo هستند، این است که معمولاً آیلتس در یک دوره ی دو‌‌روزه در یک مرکز، برگزار می‌شود. به طور کلی تفاوت‌های زیادی در قالب این دو آزمون وجود دارد. هر دو آزمون در چهار مهارت (خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن) برگزار می‌شود. بااین‌حال، شما متن‌های طولانی در Duolingo نمی‌بینید. آیلتس شامل انواع آیتم‌های سنتی، مانند سؤالات چندگزینه‌ای، پاسخ کوتاه و مقاله است، درحالی‌که سؤالات دولینگو در قالب‌های جدیدی طراحی شده­ است.
تفاوت عمده این دو آزمون، در نحوه ساختار سوالات است، همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، دولینگو سوالات خود را بر اساس توانایی ارزیابی مهارت‌های انگلیسی فرد طراحی می‌کند، یعنی اگر شما به یک سوال جواب درست بدهید سوال بعدی سخت‌تر خواهد بود، اما اگر جواب شما غلط باشد، سوال بعدی آسان‌تر می‌شود، این نوع ساختار فقط در این آزمون وجود دارد. مدت زمان آزمون دولینگو بسیار کوتاه تر از IELTS است و برگزاری آزمون فقط بصورت آنلاین انجام می­گیرد، درحالی‌ که IELTS به دو صورت آنلاین و حضوری ارائه می‌شود.
 
 
 

ساختار آزمون دولینگو چگونه است؟

امتحان Duolingo شامل سه بخش است که عبارتند از:
 

1. مقدمه سریع

مقدمه ای است که قوانین و الزامات دولینگو را معرفی می کند. این بخش بارم ندارد و مدت زمان آن 10 دقیقه است.
 

2. سوالات تطبیقی

قسمت اصلی آزمون همین بخش است که از طریق سوالات بارم بندی شده، مهارتهای چهارگانه (شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن) داوطلب را با هدف ارزیابی دایره لغات زبان انگلیسی، دانش دستور زبان و گرامر، تلفظ استاندارد، توانایی خواندن و نوشتن و توانایی شنیداری مورد سنجش قرار می دهد و مدت زمان آن 25 دقیقه می باشد. ترتیب سوالات در این بخش کاملا تصادفی است، اما دو سوال آخر استثنا هستند؛ پاسخ نوشتاری سوال نخست بین 50 تا 100 کلمه و پاسخ سوالات مهارت گفتاری بین 30 تا 90 ثانیه است.
 

3. مصاحبه ویدئویی و نمونه نگارش

در این قسمت از امتحان دولینگو از شما خواسته می شود تا به تعدادی از سوالات که لزوما پاسخی قطعی ندارند جواب دهید. اگرچه این قسمت بارم ندارد اما پاسخ ها به دانشگاه و کالج هایی که امتیازتان را دریافت می کنند (برای ارزیابی وضعیت زبان شما) ارسال می شود، لذا این بخش از آزمون از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مدت زمان این بخش 10 دقیقه می باشد.
این بخش قسمت نهایی آزمون است و داوطلب دو کار اصلی برای انجام دادن دارد:
اول اینکه به صورت شفاهی (فایل ویدئویی) در حد 1 تا 3 دقیقه به موضوع انتخاب خود پاسخ دهد. دوم اینکه داوطلب بین 3 تا 5 دقیقه فرصت دارد تا به صورت نوشتاری به موضوع انتخابی خود پاسخ دهد. همچنین داوطلبان برای هریک از این دو بخش 30 ثانیه فرصت دارند تا موضوعات را بخوانند، سپس انتخاب خود را انجام دهند و به پاسخ خود فکر کنند. همانطور که بیان شد، این بخش نمره ندارد، اما پاسخ شما به دانشگاه ها و کالج های دریافت کننده امتیاز و نمره نهایی، فرستاده خواهد شد.
 
 
 

 آزمون آزمایشی  (Practice Test) 

در سایت  Duolingo این امکان وجود داره که شما تست آزمایشی دولینگو رو بدید تا با سوالات آشنا بشید. البته این تست آزمایشی فقط یک ربع طول می کشد. هم تعداد و هم زمان سوالات از آزمون اصلی کمتر است. میزان دشواری آزمون اصلی هم بیشتر میباشد. اکثرا تخمین نمره ای که این امتحان آزمایشی به شما میدهد ممکن هست حدود ده تا پانزده نمره از نتیجه آزمون اصلی بیشتر یا حتی کمتر باشدبه هیچ وجه به نمره آزمون آزمایشیتان بسنده نکنید و بیشتر سعی کنید که روی شناخت نوع سوالات و زمان بندی و افزایش سرعت خودتان تمرکز کنید. آزمون آزمایشی را می توانید بارها بدون هزینه انجام بدهید.
 
 

 

 

آشنایی با سوالات آزمون دولینگو

حال با انواع تست ها، نحوه جواب به آنها و برخی نکات این آزمون آشنا می شویم:
 

 1. کامل کردن کلمات (C-test) 

در این نوع سوال شما کمتر از سه دقیقه وقت دارید که با حروف مناسب کلمه بسازید. سرعت عمل شما خیلی مهم است. کلماتی که باید بسازید واژگان پیچیده ای نیستند. پس اگر از ابتدای متن با دقت بخوانید به راحتی به این نوع سوالات، پاسخ خواهید داد.
 

 2. تست لیسنینگ و Dictation

در این سوال هم نزدیک به یک دقیقه وقت دارید که جمله ای که می شنوید را تایپ کنید. سه بار فرصت دارید که روی عکس بلندگو بزنید و جمله را بشنوید. اصولا از ساختارهایی مانند گذشته ی افعال وجهی یا همان Modals Verb (یعنی must have + p.p) و یا منفی آن در جمله استفاده می شود که کمی درک آن را سخت تر میکند. 
 

3. تست Real word

در این نوع سوال باید کلماتی که واقعا یک کلمه انگلیسی هستند، روی آنها کلیک کنید. کنار هم قرار گرفتن چند حرف انگلیسی لزوما یک کلمه انگلیسی نمی سازد و شما باید این موضوع را تشخیص دهید. داشتن سطح واژگان خوب و سرعت عمل  بسیار مهم میباشد.
 

 4. تست لیسنینگ Real word 

این سوال هم مانند سوال قبل میباشد با این تفاوت که به صورت لیسنینگ کار سوال قبلی را انجام میدهید، به عبارت دیگر شما باید تیک کلمات انگلیسی را که میشنوید، بزنید.
 

 5. تست Elicited Imitation 

در این نوع سوال عکسی روی صفحه نمایش ظاهر میشود که سه ثانیه وقت دارید تا بگویید که عکس مربوط به چه چیزی است. از جملات متفاوتی میتوانید استفاده کنید اما جملاتی مثل   "...... It is a"  یا  "There is a …... in the picture"، میتوانند به شما کمک کنند. فقط سه ثانیه فرصت دارید. پس باید سریع تشخیص بدهید و جمله را بگویید.
تصاویر اصولا ساده هستند و باز هم سرعت عمل شما مهم است.
 

6. تست describe an image

حدودا سی ثانیه وقت دارید که یک یا چند جمله در مورد عکسی که می بینید بنویسید.
ابتدا بهتراست در مورد لوکیشن صحبت بکنید و بعد در مورد جزيیات تصویر توضیح دهید. میتوانید در مورد اتفاقهایی که در عکس می افتد هم صحبت بکنید. عبارت "....... I suppose"  می تواند شروع خوبی برای نوشتن در مورد جزئیات باشد.
 اگر سرعت تایپ بالایی دارید، می توانید در مورد اینکه عکس احتمالا در کدام کشور و توسط چه کسی گرفته شده هم بنویسید.
 

 7. تست تلفظ جمله

در این سوال هم باید جمله ای که می شنوید را بخوانید و ضبط کنید. نزدیک به پانزده ثانیه وقت دارید و باید روی Pronunciation و Intonation خود تمرکز کنید.
 

8. تست رایتینگ

در این بخش رایتینگ شما تست می‌شود و پنج دقیقه وقت دارید که پنجاه کلمه درمورد سوال مطرح شده بنویسید.
سعی کنید:
* با یک مقدمه خیلی کوتاه شروع کنید.
* مرحله به مرحله جزئیات رو بنویسید.
* جزئیات مکانی و زمانی را در مورد موضوع توضیح بدید.
* یک جمله به عنوان جمع بندی هم بنویسید.
 

9. اسپیکینگ مشابه پارت دو آیلتس

در این بخش نیز یک موضوع مطرح میشود و باید سه دقیقه در مورد آن حرف بزنید. به طور حتم مثل هر امتحان دیگرای، در این امتحان هم داشتن واژگانی غنی و استفاده از ساختارهای درست گرامری در نمره شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود. البته سرعت عمل هم بسیار مهم میباشد.
بهترین تمرین برای این بخش تمرین روی سوالات پارت دو  Speaking IELTS  است.
 

 

 

منابع آزمون دولینگو

سوال بسیاری از زبان آموزان در مورد آزمون دولینگو، درباره منابع این آزمون جهت کسب نمره ی بالا است. نیاز است که بدانید این آزمون همچون آزمون آیلتس یا تافل نیست که مرجعی برای همه مراکز آموزشی جهت اعطای پذیرش تحصیلی یا کاری باشد. در واقع میتوان گفت که این آزمون به دلیل شرایط کرونایی از اهمیت بالایی برخوردار شده است. لذا توصیه مرکز بین المللی کلام نواندیش برای موفقیت در این آزمون استفاده از منابع زیر است:
 
* کتاب Grammar in Use جهت افزایش سطح گرامر
* گوش دادن به داستانهای کوتاه زبان انگلیسی در سطح 4 یا 5 (توصیه ی ما کتاب Moonstone یا Far From Madding Crowd است)
* جهت موفقیت در بخش Speaking؛ میتوانید از کتاب اسپیکینگ معمارزاده استفاده کنید (این کتاب دارای موضوعات زیادی میباشد که به شما قدرت توصیف زیادی میدهد)
* همچنین مرکز بین المللی آموزش زبان کلام نواندیش، منابع و جزوات منحصر بفردی در زمینه ی رایتینگ و سوالات تطبیقی آزمون دولینگو تدارک دیده است که در صورت نیاز میتوانید با مرکز تماس بگیرید و این منابع را سفارش دهید. 
 

 

 

مدارک و شرایط مورد نیاز برای شروع آزمون دولینگو

به دلیل اینکه شما آزمون دولینگو را به صورت آنلاین و با استفاده از کامپیوتر شخصی انجام میدهید، لذا قبل از شروع آزمون باید همه مدارک و شرایط لازم را فراهم کنید تا هنگام آزمون با هیچ مشکلی مواجه نشوید.
 
برای شرکت در آزمون دولینگو به شرایط و مدارک زیر نیازمندید:
1. پاسپورت و شناسنامه
2. یک اتاق آرام و روشن
3. وقت آزاد به مدت 60 دقیقه
4. اتصال اینترنت قابل اطمینان که در طول مدت زمان آزمون قطع و وصل نشود
5. یک کامپیوتر

 

کامپیوتری که با آن آزمون دولینگو را می‌­دهید باید ویژگی‌­های زیر را داشته باشد:
1. مرورگر مناسب، مانند Chrome یا Opera
2. دوربین جلو
3. یک مکروفون
4. بلندگو

 

 

 

قوانین و مقررات آزمون دولینگو

 

1. استفاده از افزونه های Plug-in یا Add-on مانند Grammarly؛ بر روی مرورگر مجاز نیست.
اگر از این افزونه ها استفاده میکنید، حتما برای شروع و تکمیل تست، آنها را غیرفعال کنید.

 

2. برای انجام این آزمون تنها از یک آدرس ایمیل یا حساب کاربری دولینگو میتوانید استفاده کنید و اگر حساب کاربری دومی دارید، مسدود خواهد شد.

 

3. ارتباط چشمی خود را با صفحه کامپیوتر حفظ کنید.
اما اگر برای تایپ کردن نیاز به نگاه کردن به صفحه کلید را دارید، نگران نباشید، چراکه ناظران آزمون و سیستم­‌های خودکار تفاوت بین نگاه ساده برای تایپ کردن، و حفظ تمرکز روی صفحه کامپیوتر هنگام تایپ را می­‌دانند و بنابراین نگاه کردن به صفحه کلید برای تایپ کردن، بر تصمیم صدور نتیجه آزمون شما تأثیری نخواهد گذاشت.
همچنین اگر وب‌کم شما در محلی قرار دارد که در مرکز فوقانی مانیتور نیست، ممکن است این پیغام را دریافت کنید که مثلا، وب کم نباید در کنار کامپیوتر یا روی میز قرار گیرد، بنابراین دوربین باید مستقیماً در بالای مانیتور و در مرکز آن قرار بگیرد.

 

4. یادداشت برداری ممنوع است.
درصورتی که در هنگام برگزاری آزمون زبان انگلیسی دولینگو چیزی بنویسید، نتیجه آزمون شما صادر نشده و دیگر مجاز به انجام دوباره آزمون نخواهید بود.

 

5. استفاده از تلفن یا گوشی موبایل ممنوع است.
در صورت استفاده از موبایل و تلفن در هنگام برگزاری آزمون دولینگو، نتیجه شما صادر نشده و مجاز به انجام دوباره آزمون نخواهید بود.

 

6. استفاده از کروم بوک، آی پد، تبلت و دیگر دستگاه­‌های هوشمند برای انجام آزمون ممنوع است.

 

7. استفاده از هدفون و ایرپاد ممنوع است.
اگر هنگام برگزاری آزمون دولینگو، از هدفون یا ایرپاد استفاده کنید، نتیجه شما صادر نشده و باید مجدداً آزمون را انجام دهید.

 

8. در طی یک ماه، می­‌توانید دوبار این آزمون را بدهید، یعنی اگر به هردلیلی، مانند، اشکالات فنی یا قطع اینترنت در زمان آزمون، آزمون شما تکمیل نشد، مجاز هستید آزمون را در زمان دیگری مجددا انجام دهید، و برای شما انجام تنها یک بار آزمون محسوب می‌­شود.

 

 

 

حین انجام آزمون دولینگو (DUOLINGO) از چه قوانینی باید پیروی کنیم؟

ضمن برگزاری آزمون دولینگو بایستی قوانین زیر را رعایت کنید:

 

* اطمینان حاصل کنید که در یک اتاق آرام و با نور کافی تنها هستید.
* اطمینان حاصل کنید که گوش­‌های شما همیشه قابل رویت باشد و پوشانده نشده باشد (به عنوان مثال پوشیده از مو، کلاه و غیره نیست).
* مطمئن شوید که چهره شما توسط عینک آفتابی یا سایر لوازم جانبی پوشیده نشده­‌است.
* هدفون یا ایرپاد استفاده نکنید.
* از وسایلی مانند، گوش­ی‌های موبایل، جزوه یا کتاب­‌های آموزشی استفاده نکنید.
* با شخص دیگری‌ صحبت نکنید.
* از وسایل نوشتاری یا کاغذ استفاده نکنید.
* به هر دلیلی صفحه آزمون را روی مرورگر وب خود رها نکنید.
* تنها به صفحه مانیتور نگاه کنید.
 
اگر هر یک از قوانین آزمون زبان انگلیسی دولینگو را نقض کنید، دولینگو مجاز است بدون بازپرداخت هزیمه آزمون، نتیجه آزمون شما را تایید نکند یا نتایج آزمون‌­های قبلی را بی اعتبار سازد. بسته به میزان تخلف، ممکن است داوطلبان از شرکت دوباره در آزمون دولینگو برای همیشه محروم شوند.
پس از اتمام آزمون، یک ناظر، ویدیو تست شما را بررسی می­‌کند تا مطمئن شوند از تمام قوانین در طول آزمون پیروی کرده‌­اید.

 

 

 

چگونه در آزمون Duolingo ثبت نام کنیم؟

جهت ثبت نام در آزمون دولینگو لازم است ابتدا به سایت Duolingo مراجعه نمایید و یک حساب کاربری در آن ایجاد کنید. سپس می‌توانید با تکمیل فرم ثبت سفارش، هزینه آزمون را بپردازید و در آن شرکت کنید.
لازم به ذکر است که پس از پرداخت هزینه، خودتان می توانید زمان برگزاری آزمون را بدون هیچ محدودیتی انتخاب کنید.
ثبت نام برای شرکت در آزمون دولینگو 49 دلار هزینه دارد.

 

برای ثبت نام در آزمون دولینگو کلیک نمایید

 

 

نتیجه آزمون duolingo

نتیجه این آزمون بعد از دو روز اعلام می شود و این نتیجه مثل  آزمون های بین المللی دیگر، تا دو سال اعتبار دارد.